Sprout saa vastaansa ensimmäisen kovan tason vastuksen
Vedonlyönnin näkökulmasta keskiviikon ehdoton huippuottelu käydään klo: 16:00 alkaen osana Elisa Invitational -turnauksen pääkarsintoja. Ottelussa saksalais-tanskalaisjoukkue Sprout saa vastaansa ruotsalaisjoukkue Dignitaksen. Molemmat joukkueet ovat turnauksen Swiss-formaatilla pelattavassa alkulohkossa 1-0 -tilanteessa. Dignitas lähtee otteluun todella suurena ennakkosuosikkina, ja silti joukkueelle tarjotaan Mr Greenin puolesta mahtavaa 1,68 -kerrointa.
Sproutin uusi kokoonpano on vahva, mutta edelleen kokematon. Joukkue on aloittanut hyvin ottamalla muutaman vakuuttavan voiton, mutta myös tappioita ja viimeisen kartan sulamisia on nähty joukkueen kokemattomuudesta johtuen. Joukkueessa on selvästi paljon tulivoimaa, ja Max ”Marix” Kugener oli ehdottomasti oikea valinta korvaamaan Josef ”faveN” Baumannin jättämää aukkoa.
Dignitas on kuitenkin täysin eri tason joukkue, kuin BLINK, Savage, Tricked tai varapelaajalla pelaava Finest. Nämä ovat kaikki joukkueita, joiden kanssa Sprout on vääntänyt kolmannen kartan taistoja. Kyseisillä otteilla ei Dignitaksen kanssa edes päästä kolmanteen karttaan.
Sprout tulee poistamaan Nuken, joka on Dignitaksen paras- ja Sproutin heikoin kartta. Dignitas puolestaan poistaa Dust 2:n, jolloin joukkue saa valittua omaksi kartakseen Vertigon. Sprout tähtää oman valintansa varmastikin Ancientiin, jolloin kolmanneksi kartaksi jää todennäköisesti Mirage.
- Hurjasti kasinovalueta: Käteiskierroksia pikkudepoilla | Päivitetty 01/2022
- Vain Uhmapelaajille: Sadoilla euroilla sporttibonareita | Päivitetty 01/2022