Sveitsi on inhottava vastustaja! Koituvatko Venäjän valtavat paineet kohtaloksi jo sen toisessa ottelussa?
Venäjä taipui Ruotsille kisa-avauksessaan, kuten Uhmapelaajat odotti. Sveitsi pelaa vasta ensimmäisen ottelunsa maanantaina ja se saa pienen edun nopeasti kaukaloon palaavaan vastustajaansa nähden. Tuleva kamppailu on venäläisille ehdoton pakkovoitto, mutta sveitsiläiset pääsevät otteluun melko paineettomassa tilassa – tämä ei ole se ottelu, josta sillä on absoluuttinen tarve niistää pisteitä. Pelotetta se pystyy kuitenkin tarjoamaan.
Sveitsi marssittaa kilpailukykyisen joukkueen Kanadaan tälläkin kertaa. Joukkueessa on riittävästi taitoa, ja vaikka terävin kärki Nashville Predators -varauksen Simon Knakin johdolla on selvästi ohuempi kuin kärkiryhmillä, ei käkikellomaata pidä missään tapauksessa aliarvioida heti kättelyssä. Puolustuspäässä joukkueella on heittää kehiin jo NHL:ään varattuja ja näissä ympyröissä kokeneempia pelaajia, kuten Brian Zanetti tai tulevassa varaustilaisuudessa verrattain korkealle arvioitu Lian Bischel.
Venäjän alakerta ei rehellisesti sanottuna ole kummoinen. Avausottelu vahvisti käsitystä siitä, että kärki joukkueen puolustuksessa on kapea ja se oli kovalla kuormituksella heti avausottelussa. Kokoa ja näköä puolustajissa on, taitoa vähemmän. Nähtäväksi jää, kuinka romuluiset takalinjojen minuuttihirmut, kuten Šakir Mukhamadullin tai Nikita Novikov ovat palautuneet Ruotsille kärsityn 6–3-tappion tuottamasta rasituksesta lyhyessä ajassa.
Uhmapelaajien näkemyksen mukaan Sveitsi pystyy aiheuttamaan vaikeuksia Venäjän puolustukselle. Vaikka maalipaikoilla joukkue tuskin pääsee mässäilemään, on sillä juuri riittävästi pelotetta erikoistilanteissa ja kiekollisesti muutenkin. Helpolla ei Venäjä pääse ja paine on kova ruotsalaisille hävityn avauskamppailun jälkeen. Pelivalinnaksi otetaan Sveitsin lopullinen voitto (ML) massiivisella markkinan ykköskertoimella 5,50. Avaa pelitili Unibetille ja hyödynnä tipsi – avaustalletus tuplana mukavilla ehdoilla!